Międzynarodowy Dzień Ziemi - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 19.04.2024, 09:27

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu.

Plakat Dzień Ziemi

Pierwszym znaczącym krokiem, który przyczynił się do troski o naszą planetę, była książka napisana przez Rachel Carson, zatytułowana „Silent Spring”, która miała na celu uświadomienie wszystkim, jak wielkim zagrożeniem dla Ziemi jest stosowanie chemikaliów.

Kolejnym wydarzeniem, które przyczyniło się do zwiększenia świadomości społecznej w tym temacie było zdjęcie wykonane w 1968 roku przez astronautę, Billa Andersa w trakcie jego misji Apollo 8. Fotografia Ziemi wynurzającej się zza Księżyca sprawiła, że wiele osób dostrzegło nie tylko piękno naszej planety, ale także konieczność dbania o nią.

Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku 1969 roku, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy wskutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tamte wydarzenia oraz jego skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin. Katastrofa ekologiczna i jej konsekwencje wywarły na nim tak wielki wpływ, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, zwracając uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska.

W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu zostały podpisane akty prawne, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków.

A jak Ty możesz pomóc planecie?

• Sadź drzewa wokół siebie
  • W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom
  • Załóż hotel dla owadów
  • Zrezygnuj z koszenia trawnika
  • Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu
  • Jeśli to możliwe, rezygnuj z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub najlepiej spaceru
  • Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe
  • Pamiętaj o segregacji śmieci
  • Podczas zakupów używaj wielorazowych toreb, wybieraj produkty w ekologicznych opakowaniach
  • Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło
  • Korzystaj z drewna i rób to odpowiedzialnie – wykorzystuj surowiec jak najdłużej, koniecznie pozyskiwany w sposób zrównoważony

Nasza szkoła aktywnie włącza się w obchody Dnia Ziemi: uczniowie przygotowali plakaty informacyjne, wezmą udział w projekcjach filmów, prezentacji i dyskusjach oraz będą uczestniczyć w akcji sprzątania dzielnicy Sławin w ramach wydarzenia „Posprzątajmy Lublin na wiosnę”.

Nauczyciele Zespołu Przyrodniczego

Szkolne Koło PCK