100-lecie SP 14 - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

100- lecie szkoły

9 czerwca 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 14 im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie mieszcząca się w ZS nr 12 obchodziła jubileusz stulecia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele p.w. św. Stanisława BM w Lublinie, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Biskup Ryszard Karpiński.

Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy w uroczystym przemarszu z pocztem sztandarowym, w asyście Orkiestry Wojska Polskiego udali się do gmachu ZS nr 12 w Lublinie. Tam rozpoczęły się oficjalne uroczystości jubileuszowe, nad którymi Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk.

Część oficjalną poprowadził Dyrektor ZS nr 12 w Lublinie Lucjan Miciuk. Uczestniczyli w niej między innymi: Jego Ekscelencja ks. Biskup Ryszard Karpiński, dr Krzysztof Żuk (Prezydent Miasta Lublin) jako współgospodarz wydarzenia, prof. Przemysław Czarnek (Wojewoda Lubelski), Teresa Misiuk (Lubelski Kurator Oświaty), Ewa Dumkiewicz – Sprawka (Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania), Jadwiga Mach (Doradca Prezydenta ds. Rodziny, mieszkanka Dzielnicy Sławin), rodzice, byli nauczyciele, absolwenci oraz społeczność szkolna. Ponadto swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele wielu placówek oświatowych z terenu miasta i instytucji wspierających Szkołę oraz organizacji. W trakcie Jubileuszu miała również miejsce ceremonia przekazania nowego Sztandaru SP nr 14 im. T. Kościuszki w Lublinie, ufundowanego przez Radę Rodziców. Na ręce Dyrektora Lucjana Miciuka Prezydent Miasta Lublin oraz Wojewoda Lubelski złożyli Medale Okolicznościowe. Owacjami na stojąco wyróżniono akademię przygotowaną pod kierunkiem Katarzyny Mazur (wicedyrektora ZS nr 12 w Lublinie). Uczniowie zaprezentowali w niej stuletnią historię Szkoły, przywołali postaci związane z jej przeszłością, a także złożyli hołd byłym i obecnym Pracownikom Placówki. W tym zadaniu wspomagali ją Zofia Jakóbczak, Sylwia Laskowska-Rola (taniec Krakowiaków), Katarzyna Wiśniewska (chór), Urszula Bełczącka-Nadzieja (scenografia).