Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 08.05.2024, 23:08

Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

26 kwietnia br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.

Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Polska niegdyś silna i niezdobyta. Stała się w XVIII targowiskiem próżności i prywaty szlachty. Wewnętrzne konflikty, a także wadliwy ustrój, doprowadziły państwo na skraj przepaści. Sytuację tę wykorzystali sąsiedzi: Austria, Prusy i Rosja.
Ojczyznę trzeba było ratować dlatego 3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję polską - dokument radykalnie zmieniający ustrój państwa. Niestety szlachta zapatrzona w przeszłość, walczyła przeciwko reformom, w obronie źle pojmowanej wolności. Doprowadziło to do kolejnych rozbiorów Polski i nasza ojczyzna zniknęła z map Europy na całe 123 lata.
Minęły już 233 lata od kiedy Sejm Wielki uchwalił konstytucję zwaną Ustawą Rządową. Nasza konstytucja, była pierwszą w Europie i drugą na świecie Ustawą Zasadniczą.
26 kwietnia, mogliśmy wszyscy razem zgromadzić się w jednej sali i uroczyście świętować rocznicę uchwalenia Konstytucji Polski. Uczniowie klas: 5e, 6a, 6g, 7f, 8a, 8b, 8c wraz z Panem Romanem Denisiukiem przygotowali dla społeczności uczniowskiej przedstawienie w formie kolażu muzyczno – słownego przedstawiającego losy Polski XVIII wieku .
Jak zwykle piękne dekoracje przygotowała Pani Urszula Bełczącka-Nadzieja, a nad oprawą muzyczną czuwała Pani Katarzyna Wiśniewska wraz z chórem. Przedstawienie nie mogło się również odbyć bez Pana Tadeusza Znój, który czuwał nad nagłośnieniem.
Zgromadzeni uczniowie, czując powagę chwili, oglądali przedstawienie z zapartym tchem.
Po części artystycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły, głos zabrali, Dyrektor Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie Pan Lucjan Miciuk oraz zaproszeni Goście.
W dalszej części uroczystości Pan Dyrektor przedstawił wyniki II edycji szkolnego konkursu „Pozaszkolne pasje”, którego celem było pokazanie talentów, umiejętności i sukcesów uczniów ZS nr 12 w Lublinie. Nagrodzeni uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i upominki.
Po części artystycznej uczniowie biorący udział w przedstawieniu, zostali zaproszenia przez Pana Romana Denisiuka na słodki poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmu z przedstawienia:

Roman Denisiuk