Wycieczka do Ratusza - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 04.04.2024, 13:38

Wycieczka do Ratusza

Dnia 3 kwietnia 2024 r. klasa 5f wybrała się do Ratusza na jego zwiedzanie. Uczniów oprowadzała Pani Jadwiga Mach, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin.

Uczniowie z wizytą w Urzędzie Miasta
Qouote icon
Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości.
Stefan Wyszyński,

Pani Jadwiga opowiadała o Nowym Ratuszu, który został wybudowany w latach 1827-1828 w stylu klasycystycznym na miejscu dawnego Klasztoru Karmelitów Bosych. Współcześnie Ratusz nadal pełni funkcje administracyjne, będąc siedzibą Prezydenta Miasta Lublin oraz Rady Miasta Lublin.

Dzieci zwiedziły Salę Obrad Rady Miasta im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski oraz dowiedziały się jak wyglądają Sesje Rady Miasta, gdzie zasiadają Pan Prezydent i jego zastępcy, jak również Radni. W sali tej znajdują się obrazy honorowych obywateli Miasta Lublin, które niezwykle zaintrygowały naszych uczniów.

Pani Jadwiga Mach oprowadziła dzieci korytarzami ratuszowymi, poprzez pokoje Wiceprezydentów Lublina, pana Mariusza Banacha oraz pana Artura Szymczyka oraz gabinet Prezydenta Pana Krzysztofa Żuka, gdzie znajdują się symbole Miasta oraz obraz "Wjazd Generała Zajączka do Lublina". Uczniowie mieli nawet okazję do rozmowy i skierowania kilku pytań do panów wiceprezydentów. Dzieci były również zachwycone Salą Konferencyjną, przy której są udzielane wywiady telewizyjne, gdzie ukazane są również portrety wszystkich Prezydentów Miasta Lublina.

Kolejnym niezwykłym przeżyciem dla uczestników wycieczki było wyjście na balkon na Magistracie, a także możliwość podziwiania i fotografowania pięknej panoramy Lublina oraz wysłuchania hejnału. Wiele radości sprawiło dzieciom zwiedzanie Ratusza, uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń, którymi z pewnością podzielą się ze swoimi najbliższymi.

Koordynatorzy wyjścia

Anna Nowakowska-Kudrel