Laboratoria Przyszłości - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Laboratoria Przyszłości

Projekt "Laboratoria Przyszłości" stanowi inicjatywę edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tego projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

W roku szkolnym 2021/2022 nasza placówka edukacyjna włączyła się do programu "Laboratoria Przyszłości", co zaowocowało uzyskaniem wsparcia finansowego na zakup niezbędnego wyposażenia technicznego. Celem tego zakupu było rozwijanie umiejętności praktycznych wśród uczniów. W ramach tego programu nabyliśmy różnorodne urządzenia, w tym: Wirtualne Laboratorium Wieloprzedmiotowe ClassVR, Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz, drukarkę 3D oraz długopisy 3D. Dzięki tym nowym zasobom jesteśmy gotowi zapewnić naszym uczniom jeszcze lepsze warunki do nauki i rozwoju, zgodnie z misją projektu "Laboratoria Przyszłości".

Nasza szkoła dysponuje sprzętem umożliwiającym przeprowadzanie doświadczeń w Wirtualnym Laboratorium Chemicznym Empiriusz.

To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala w przyjazny, bezpieczny i ekonomiczny sposób realizować podstawę programową nauczania chemii w szkole. Korzystanie z technologii VR zapewnia zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i aktywny udział uczniów w trakcie przeprowadzania doświadczeń, a także umożliwia wirtualne korzystanie ze sprzętu dostępnego jedynie w profesjonalnych laboratoriach.

Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana w edukacji jest w pełni monitorowana przez nauczyciela. Ponadto jej wykorzystywanie może pomóc uczniom na wiele sposobów. Uczniowie uczą się najlepiej poprzez doświadczenie, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod czytania i pisania. Dzięki możliwości zobaczenia przedmiotu lekcji i wejścia z nim
w interakcję zainspirowani uczniowie z dużym entuzjazmem przystępują do dalszego poszerzania wiedzy i aktywnie uczestniczą w lekcjach chemii.

Uczniowie podczas lekcji z Empiriuszem

Okulary ClassVR to innowacyjna metoda nauki, która pozwala uczniom na przeniesienie się do wirtualnego świata i doświadczenie różnorodnych sytuacji. Dzięki nowej technologii, którą szkoła pozyskała w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie mają możliwość zdobycia praktycznych umiejętności oraz pogłębienia wiedzy w sposób interaktywny i angażujący.

Laboratoria przyszłości

Podczas przeprowadzonych zajęć dla uczniów z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości (VR), skupiliśmy się na dwóch kluczowych aspektach: relaksacji i ćwiczeniu uważności.

Pierwszą częścią zajęć było wprowadzenie uczniów w stan pełnej relaksacji. Każdy uczeń otrzymał okulary VR, dzięki którym przenieśliśmy się w piękny, naturalny krajobraz. Widząc piękne widoki, uczniowie mogli poczuć się jakby byli tam naprawdę. Razem poznawaliśmy różne miejsca, takie jak tropikalna wyspa czy górska łąka. Wykorzystując dźwięki otoczenia, stworzyliśmy atmosferę spokoju i wyciszenia. Był to doskonały moment, aby uczniowie mogli oderwać się od codziennych trosk i skoncentrować się na swoim oddechu oraz odprężeniu.

Następnie przeszliśmy do ćwiczeń uważności przy użyciu okularów VR. Uczniowie zostali zaproszeni do skupienia się na detalach ze świata wirtualnej rzeczywistości. Razem odkrywaliśmy niuanse i subtelności w otaczającym nas środowisku. Poprzez wnikliwe i pełne akceptacji obserwowanie szczegółów, uczniowie mogli wzmocnić swoją umiejętność skupienia się na teraźniejszym momencie. W trakcie ćwiczeń stosowaliśmy także różne techniki oddechowe, aby pomóc uczniom w utrzymaniu spokoju i pełnej skupienia.

Zajęcia z użyciem okularów VR przyniosły uczniom wiele korzyści. Po pierwsze, pomogły im zrelaksować się i odprężyć po stresującym dniu. Uczniowie mieli okazję oderwać się od codziennych problemów i zanurzyć się w spokojnym i przyjemnym świecie wirtualnej rzeczywistości.

Po drugie, ćwiczenia uważności pozwoliły uczestnikom na rozwinięcie umiejętności skupienia się na teraźniejszym momencie. Poprzez przykładanie uwagi do detali i obserwowanie swoich myśli i uczuć w bezpiecznym środowisku, uczniowie mogli nauczyć się akceptować i kontrolować swoje emocje w bardziej świadomy sposób.

Całość zajęć miała na celu stworzenie przyjemnej, relaksującej i pełnej uważności przestrzeni dla uczniów. Okulary VR okazały się doskonałym narzędziem, które umożliwiło nam wprowadzenie uczestników w fascynujący świat i jednocześnie skupienie ich uwagi na teraźniejszym momencie. Dzięki temu mogli doświadczyć relaksacji oraz rozwijać swoje umiejętności związane z uważnością.