Projekty edukacji wczesnoszkolnej - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Bierzemy udział w...

Stos książek i napis projekty edukacji wczesnoszkolnej

Projekty edukacji wczesnoszkolnej

Kącik czytelniczy ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci z klas 1-3. Jest to miejsce kolorowe, przyjazne, do którego  dzieci  mogą przyjść, wybrać dowolną książkę, przeczytać, obejrzeć,  a przy okazji odpocząć w Strefie Ciszy. Główne założenia kącika to WYBIERZ, PRZECZYTAJ, ODDAJ, POMYŚL
Czytanie wspiera rozwój na wielu płaszczyznach, m. in. rozwój wyobraźni, empatii, ćwiczenie koncentracji i pamięci. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizowania. W późniejszym okresie dziecko łatwiej uczy się czytać. Istotne jest również budowanie silnej więzi  dziecka z rodzicem, któremu mama czy tata czyta , przytulając go i poświęcając mu swój czas. Zaspakajamy w ten sposób potrzebę uwagi i miłości. To jedna z najlepszych form spędzania czasu razem z dzieckiem – jak wspólna zabawa czy gry, ponieważ wymaga zaangażowania.

Wędrująca książka

Dołączyliśmy do ogólnopolskiego programu Rossmana "Czyściochowa Akademia" 2023/2024, którego celem jest wyrabianie nawyków higienicznych i utrwalanie ich u najmłodszych.

Czyściochowa Akademia

Chętni rodzice biorą udział w spotkaniach organizowanych w klasie swojego dziecka. Podczas zajęć dzielą się swoimi pasjami lub opowiadają o swoich zawodach. To dorośli są najczęściej największym autorytetem dla dzieci, a dzięki takim spotkaniom stwarzamy warunki do krzewienia wśród naszych podopiecznych pasji, które ich inspirują. Ktoś, kto jest szczerze oddany swoim zainteresowaniom, lubi swoją pracę i sprawia mu ona przyjemność, może być najlepszą motywacją dla przyszłego pokolenia.

Zaproś rodzica na swoją lekcję

Akcja społeczno-edukacyjna  Żonkile upamiętnia kolejne rocznice wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja żonkile

Przygotowany przez WWF Program z pandą pomaga zrozumieć jak mocno jesteśmy związani z przyrodą i jak wiele możemy zrobić, by ją chronić. Wszystkich uczniów edukacji wczesnoszkolnej zapraszamy do świata przyrody i nauczenia się sposobów jego ochrony.  Będziemy podążać ścieżką edukacyjną wspólnie z niedźwiedziem brunatnym - naszym rodzimym symbolem dzikiej przyrody i walki o ochrony gatunkową. Razem zgłębimy temat różnorodności biologicznej, wielości gatunków i ich znaczenia dla środowiska.

Panda

Temat 1: Niedźwiedź polarny

Futro niedźwiedzia polarnego jest przeźroczyste a skóra czarna. Dorosły samiec może osiągnąć nawet 3m wzrostu. Te i inne ciekawostki uczniowie poznali podczas pierwszych zajęć z cyklu "Ścieżka niedźwiedzia brunatnego". Poznawanie środowiska życia niedźwiedzi polarnych stało się także okazją do dyskusji o zmianach klimatu i ich wpływie na różnorodność biologiczną oraz o sposobach, w jakich uczniowie mogą tym zmianom zapobiegać.

Wykonywanie plakatuplakat grupa 3plakat grupa 5plakat grupa 2plakat grupa 4plakat grupy 1

Temat 2: O zwierzętach i ochronie ich siedlisk

Dawno temu na terenie naszego kraju było mnóstwo lasów, w których nie niepokojone przez ludzi żyły wilki, niedźwiedzie, rysie, lisy, sarny, jelenie, dziki i zające. A potem człowiek zaczął zabierać te lasy pod swoje siedziby i pola. Powstawały wsie i miasta, a zwierzęta musiały zadowalać się coraz mniejszymi przestrzeniami. Dziś wiemy, że lasy są dobrem dla nas i zwierząt i musimy o nie dbać, by móc się cieszyć dziką przyrodą. Na zajęciach uczniowie poznali potrzeby leśnych zwierząt, a potem wspólnie zastanawialiśmy się co można zrobić, by je chronić.

Ochrona zwierząt - dzikpoznajemy zwierzęta  - jeleńProgram z pandą  - ochrona zwierząt

Temat 3
Sieć pokarmowa

Uczniowie prezentują plakat z siecią pokarmowąUczniowie układają łańcuch pokarmowy z obrazków.Uczniowie układają łańcuch pokarmowy z przygotowanych obrazkówTemat 3 Sieć pokarmowa Wiewiórka zjada orzechy, kuna zjada wiewiórkę, a wilk potrafi zjeść kunę. I już mamy przykład łańcuch pokarmowego. Uczniowie biorący udział w projekcie samodzielnie układali swoje przykłady. A potem okazało się, że trawę je nie tylko zając, ale też jeleń i ślimak. I do łańcuch trzeba było dołączyć kolejne ogniwa. W ten sposób dzieciaki odkryły czym jest sieć pokarmowa. Na zakończenie rozmawialiśmy o tym, jak człowiek zaburza tą sieć, dlaczego marnujemy tyle jedzenia i co robić, by dzikie zwierzęta nie żerowały w naszych śmietnikach. .