Warsztaty pisania pisanek wielkanocnych 2024 - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 26.03.2024, 22:11

Warsztaty pisania pisanek wielkanocnych 2024

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, bogatym w kultywowane od stuleci obrzędy i tradycje. Dzieciom najczęściej kojarzy się z przygotowaniem pisanek, z koszyczkiem z wielkanocną święconką oraz śmigusem - dyngusem. Jajka (pisanki, kraszanki) - to symbol nowego życia, dlatego jajka królują podczas świąt wielkanocnych - poświęcone pojawiają się na naszych stołach, a w postaci ozdobnych pisanek w dekoracjach i życzeniach wielkanocnych.

Pisanki w świetlicy

18 marca w naszej świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty pisania pisanek wielkanocnych z twórczynią ludową p. Hanną Dziadosz. Wśród uczniów klas trzecich i chętnych klas drugich, przybyłych na te warsztaty było duże zainteresowanie i skupienie podczas pisania pisanek woskiem. Na początku p. Hanna wytłumaczyła wszystkim dzieciom kolejne etapy postępowania przy pisaniu tych pisanek. Dzieci mogły wybrać sobie wzory podane przez Panią lub wymyśleć swoje własne, ale trzeba było najpierw te wzory namalować ołówkiem na jajkach. Następnie pomalować flamastrami te elementy, które miały być kolorowe i dopiero na końcu wszystko pokryć woskiem. Dzieci pokrywały jajka woskiem za pomocą specjalnych pisaków przygotowanych przez p. Hannę, podgrzewając je nad ogniem ze świeczek. Na samym już końcu wszystkie pisanki były umieszczane w kolorowych farbach (każde dziecko mogło wybrać tło swojej pisanki) i po pewnym czasie p. Hanna wyjmowała je i ogrzewała nad ogniem roztapiając w ten sposób wosk na pisance. I to już był ostatni etap pisania pisanek. Wszystkim uczestnikom warsztatów udało się wykonać bardzo ładne pisanki, mieli przy tym wielką satysfakcję w trakcie ich wykonywania. Dowodem na to jest galeria zdjęć, którą zamieszczamy i do obejrzenia zachęcamy. W przyszłym roku chcielibyśmy powtórzyć takie warsztaty.

Koordynatorzy warsztatów:

Beata Kukier