Niebieskie Igrzyska z klasą 3d - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 14.04.2024, 09:50

Niebieskie Igrzyska z klasą 3d

Uczniowie klasy 3D aktywnie włączyli się w obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu oraz wzięli udział w Niebieskich Igrzyskach. W trakcie Niebieskiego Tygodnia mogli bawić się i uczyć, jak doświadczają świat ludzie ze spektrum autyzmu, oglądali też filmy edukacyjne o autyzmie, dzięki którym dowiedzieli się jak osoby z autyzmem odbierają świat.

dzieci-wyszukuja-dlonia-przedmioty-ukryte-w-piasku

Pani Edyta Wiśniewska nauczyciel współorganizujący, przygotowała kilka doświadczeń, dzięki którym uczniowie mogli poczuć jakie przeszkody napotykają dzieci dotknięte autyzmem, ale też podziwiać wspaniałe osiągnięcia swoich kolegów w różnych dziedzinach sportu. Chłopcy i dziewczęta mogli też docenić, że zawsze są jedną drużyną i razem mogą wszystko. Zainteresowało ich, dlaczego igrzyska są właśnie niebieskie. Otóż kolor niebieski jest symbolem autyzmu, gdyż początkowo sądzono, że autyzm dotyka tylko chłopców, co oczywiście okazało się później nieprawdą. Kolor niebieski symbolizuje też czystość i nadzieję. Aby nigdy nie zapominać o tym, jak ważna jest akceptacja i wzajemna pomoc, dzieci nauczyły się Hymnu Niebieskich Igrzysk. Ten utwór, w aranżacji grupy MeloMelo, z tekstem napisanym przez panią Izę Mingę, mamę obecnie już dorosłego mężczyzny w spektrum autyzmu, ma na celu pokazanie światu jak osoby z autyzmem odbierają świat, z jakimi problemami się spotykają, ale też jak wspaniałymi i wartościowymi są ludźmi. Będzie nam towarzyszył na długo.

Bardzo dziękujemy organizatorom Pani Elżbiecie Niedźwiedź i Panu Michałowi Namiocie za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym i ważnym wydarzeniu.

Marzanna Lebedziuk

Edyta Wiśniewska