Pierwszy dzień wiosny w kolorach tradycji – uczniowie Zespołu Szkół nr 12 powitali nową porę roku! - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 21.03.2024, 21:06

Witając pierwszy dzień wiosny, uczniowie Zespołu Szkół nr 12 oraz Szkoły Podstawowej nr 32 wraz z zespołem ludowym "Sławiniacy" przemaszerowali ulicami Sławina w kolorowym pochodzie, celebrując odchodzenie zimy i nadejście wiosny.

Żegnaj Marzanno

Tradycyjne obchody rozpoczęły się w Ogrodzie Botanicznym UMCS od pożegnania zimy poprzez symboliczne palenie Marzanny – słomianej kukły, która od wieków jest symbolem zimy i złych mocy. Uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkół nr 12 oraz członkowie zespołu "Sławiniacy" zgromadzili się, by wspólnie uczestniczyć w tym rytuale, dając wyraz gotowości na przyjęcie nowego, ożywczego sezonu.

Pożegnanie zimy nie mogło obyć się bez tradycyjnego tańca z gaikiem – zielonym drzewkiem, które jest symbolem odrodzenia i nowego życia. W rytmach ludowych melodii, na czele z "Sławiniakami", uczestnicy pochodu tańczyli, śpiewali i cieszyli się z pierwszych promieni wiosennego słońca.

W duchu gościnności i dzielenia się, uczestnicy wydarzenia zostali obdarowani domowymi bułeczkami, pieczołowicie przygotowywanymi przez wychowawców naszej świetlicy. To gest, który podkreślał radość z nadejścia wiosny i chęć dzielenia się z innymi.

Wydarzenie to nie tylko wprowadziło uczniów w dobry nastrój, ale także pozwoliło młodszym pokoleniom zaznajomić się z ludowymi tradycjami, które są ważnym elementem naszej kultury.

Organizacja obrzędów topienia Marzanny nie tylko przypomniała o bogatym dziedzictwie kulturowym, ale również stanowiła doskonałą lekcję w praktycznym zastosowaniu wiedzy przekazywanej w szkole. Uczniowie mieli bowiem okazję do nauki poprzez działanie, co sprzyjało lepszemu zrozumieniu i zapamiętywaniu tradycji.

Dzisiejszy dzień to dowód na to, że tradycje mogą być żywe i stanowić cenne uzupełnienie edukacji młodych ludzi, pomagając im budować tożsamość i poczucie przynależności do wspólnoty.

Artykuł w Dzienniku Wschodnim

Organizatorzy: