Kwiecień - Miesiącem Świadomości Autyzmu: Niebieskie Igrzyska na Świetlicy Szkolnej - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 14.04.2024, 09:09

Między 10 a 12 kwietnia na świetlicy szkolnej odbyły się Niebieskie Igrzyska, które dotyczyły świadomości autyzmu oraz skupiły się na poszerzeniu wiedzy na ten temat. Ponadto, w ramach niebieskiego tygodnia dzieci z klas 1-3 brały udział w różnorodnych aktywnościach edukacyjnych, artystycznych i fizycznych. Wydarzenie to miało na celu promowanie zrozumienia autyzmu oraz okazywanie wsparcia osobom autystycznym. W ramach utożsamiania się z takimi osobami, uczniowie wraz z nauczycielami nosili niebieskie barwy przez ten wyjątkowy okres.

dziecko-z-autyzmem-charakterystyk

Przez trzy dni uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które prowadzone były w duchu akceptacji i wsparcia dla osób z autyzmem. Edukacja na temat autyzmu odbywała się w formie warsztatów, filmów edukacyjnych oraz rozmów kierowanych wyczulających uczniów na problemy, jakie napotykają na swojej drodze osoby autystyczne. Dzięki temu uczestnicy mogli zgłębić swoją wiedzę na temat tego spektrum zaburzeń oraz zyskać lepsze zrozumienie i empatię dla osób z autyzmem.
W ramach zajęć artystycznych powstało wiele różnych i przepięknych niebieskich prac plastycznych, takich jak: „Mam prawo być sobą”, „Wspieram Niebieskie Igrzyska”, plakat „Niebieskie Igrzyska”, plakat z odciskami dłoni uczniów „Wiem, rozumiem, pomagam” oraz tworzenie niebieskiej konstrukcji z klocków. Podczas warsztatów krawieckich zostały uszyte niebieskie rybki. Dzięki zajęciom artystycznym dzieci mogły wyrazić swoją kreatywność i uczucia poprzez sztukę. Tworzenie dzieł sztuki było nie tylko formą terapii artystycznej, ale także sposobem na budowanie więzi między uczestnikami. Trzeba wspomnieć, że uczniowie w dużej mierze przyczynili się do stworzenia dekoracji korytarza oraz sali przyozdabiając je niebieskimi balonami, motylkami i sercami. Wykonali również plakaty oraz wycinali własnoręcznie symbole Niebieskich Igrzysk.
Nie zabrakło również edukacyjnych filmów/filmików, które służyły jako narzędzie do poznawania różnych aspektów autyzmu oraz do kształtowania świadomości społecznej na ten temat. Filmiki te nie tylko dostarczały cennej wiedzy, ale także budziły refleksję i pobudzały do dalszych dyskusji. Ponadto, uczestnicy mieli okazję wyrażenia siebie poprzez piosenki tematyczne, które mogły być zarówno formą relaksu, jak i sposobem na wyrażenie emocji.
Niebieskie Igrzyska na świetlicy nie ograniczały się jedynie do działań artystycznych i edukacyjnych, ale także promowały aktywność fizyczną. Gry ruchowe oraz zabawy, np.: „Widzę coś niebieskiego”, „Rozpoznaj przedmiot poprzez dotyk..” wywoływały uśmiech na twarzach uczniów. Różnorodne formy sportu i zabaw fizycznych nie tylko przynosiły radość i satysfakcję uczestnikom, ale również miały pozytywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.
Podsumowując, Niebieskie Igrzyska na świetlicy były nie tylko okazją do zdobywania wiedzy na temat autyzmu i rozwijania umiejętności artystycznych, ale także do integracji społecznej i budowania wspólnoty opartej na akceptacji i zrozumieniu. Dzięki różnorodnym działaniom, uczestnicy mogli przeżyć niezapomniane chwile, pełne nauki, emocji i radości.

Nauczyciele świetlicy