Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 14 im. Tadeusza Kościuszki wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 25.03.2024, 14:32

W dniu 22 marca 2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Akademia zgromadziła społeczność szkolną oraz zaproszonych Gości: Panią Edytę Karczmarską-Gregułę, reprezentującą Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie oraz członków Klubu Seniora ”Sławin”.

Tadeusz Kościuszko

Tadeusz Kościuszko, to bohater dwóch narodów - polskiego i amerykańskiego. Jego patriotyzm, poczucie sprawiedliwości i ciężka praca przeplatały się w jego życiu tragediami i problemami, z których największą była utrata ukochanej Ojczyzny. Jego zasługi sprawiły, ze stał się patronem Naszej Placówki.
Kierowani słowami Tadeusza Kościuszki -„Samego siebie doskonalić nie zapomnij“, uczniowie starali się w sposób ciekawy i jednocześnie radosny zapoznać obecnych na uroczystości z życiem Naszego Patrona. Żywa lekcja historii w wykonaniu uczniów klas 5b, 5e, 5f, 7c, 7d i 7e, sprawiła, że Tadeusz Kościuszko stał się nam bliższy. Talenty aktorskie, wokalne, muzyczne, które zaprezentowali uczniowie dodały akademii uroku. Zaprezentowane umiejętności dają nadzieję na wiele kolejnych sukcesów i wpisują się w proces wychowawczy jakim kieruje się Nasza Placówka.
Po części artystycznej, głos zabrali, Wicedyrektor Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie Pani Katarzyna Mazur-Saczuk oraz zaproszeni Goście. W pięknych słowach prelegenci podkreślili jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia, posiadanie wzorów do naśladowania, jak ważną rolą w życiu jest posiadanie tak wyjątkowego patrona. Pani Wicedyrektor Zespołu Katarzyna Mazur-Saczuk zapoznała obecnych z sukcesami, jakie odnieśli uczniowie ZS nr 12, w tym w konkursach organizowanych przez LKO w Lublinie.
W dalszej części uroczystości Pani Edyta Karczmarska-Greguła wręczyła dyplomy i nagrody uczniom ZS nr 12 w Lublinie, którzy znaleźli się w gronie zwycięzców konkursu, zorganizowanego w ramach projektu: „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja - etap II” – realizowanego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczególne podziękowania kieruję do Tych Osób, które pomogły w przygotowaniu uroczystości. Dziękuje Pani Katarzynie Wiśniewskiej, która wraz z chórem szkolnym zadbała o oprawę muzyczną akademii, dziękuję Pani Urszuli Bełcząckiej-Nadziei za oprawę plastyczną uroczystości.
Podziękowania kieruję również do uczniów za czas poświęcony na przygotowanie uroczystości. Dziękuję za udział w uroczystości uczniom z pocztu sztandarowego, którzy pod opieką Pani Eweliny Urbaś i Pana Konrada Figla uświetnili akademię.
Dziękuję Nauczycielom Naszej Placówki oraz Rodzicom za naukę i wychowanie uczniów, za pasję z jaką wykonujecie swoją pracę oraz postawy, którymi inspirujecie młode pokolenie.

Jacek Ogorzałek