Przeżyjmy to jeszcze raz… XVIII Festyn Rodzinny "Sławin na sportowo - olimpijskie idee w lokalnym wydaniu" - Szczegóły aktualności - Zespół Szkół nr 12 w Lublinie

Tag img 16.06.2024, 17:33

W sobotę, 8 czerwca 2024 roku, na terenie Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Sławin na sportowo - olimpijskie idee w lokalnym wydaniu", któremu w tym roku wyjątkowo towarzyszyły XXXII Wojewódzkie Mistrzostwa Małych Mistrzów Karate. Wydarzenie zgromadziło liczne grono uczestników, w tym uczniów, absolwentów, rodziców, mieszkańców Sławina i Botanika, przyjaciół szkoły a także wielu znamienitych gości. Symbolicznego aktu otwarcia festynu dokonały wszystkie podmioty wychowania i opieki młodego pokolenia. Na scenie stanęli pani Jadwiga Mach Radna Rady Miasta Lublin, Pan Lucjan Miciuk Dyrektor Zespołu Szkół nr 12, Pan Andrzej Maciejewski Prezes Lubelskiego Związku Karate Tradycyjnego, ksiądz prałat Eugeniusz Zarębiński Proboszcz Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Pan Kamil Szwajgier Przewodniczący Rady Rodziców oraz Aleksandra Mystowska Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Po krótkich przemówieniach wzrok licznie zgromadzonych skierował się na młodych adeptów karate, którzy wykonali spektakularny pokaz w centralnej części szkolnego boiska.

Festyn tańczące dziewczynki

Od samego początku festynu na scenie dominowali uczniowie i absolwenci szkoły prezentując swoje umiejętności sportowe i artystyczne. Nie zabrakło pokazów tanecznych, występów wokalnych oraz różnorodnych konkurencji sportowych, które inspirowane były ideą olimpijską. Występy dzieci i młodzieży przeplatane były konkursami zręcznościowymi na scenie, która w tym roku zachwycała swoim widokiem.
Festyn zaszczyciło swoją obecnością kilku ważnych gości. Wśród nich znalazł się Prezydent Miasta Lublina dr Krzysztof Żuk, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie sportu i aktywności fizycznej w życiu codziennym oraz rolę, jaką pełnią takie wydarzenia w integracji społeczności lokalnej. Ponadto zwrócił szczególną uwagę na świetnie prosperujący i prężnie działający w szkole Samorząd Uczniowski, który w trakcie trwania festynu realizował założenia zwycięskiego projektu SUPERgranty i przeprowadzał wywiady z uczestnikami sportowej zabawy. Przedstawiciel Wojewody Pan Jakub Gęca również wyraził uznanie dla organizatorów oraz uczestników festynu odczytując list od pana wojewody Krzysztofa Komorskiego. Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego gościem festynu był Pan Lech Sprawka. Wśród znamienitych gości nie mogło zabraknąć Pana Tomasza Szabłowskiego – Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Ewy Dumkiewicz – Sprawki Dyrektora Departamentu Oświaty i Wychowania oraz Pani Celiny Stasiak – Prezesa Lubelskiego Oddziału ZNP wraz z mężem. Na kilka minut festyn odwiedził Pan Zbigniew Jurkowski – Radny Rady Miasta Lublin, ksiądz Stefan Batruch oraz ojciec Natan Kwiatkowski.
Wzdłuż alejek festynu ustawiono liczne stoiska klasowe, które przyciągały uwagę zarówno najmłodszych, jak i dorosłych uczestników. W tym roku każde stoisko prezentowało inną dyscyplinę sportu oraz ideę olimpijską. Rodzice i uczniowie przygotowali piękne, kolorowe stoiska, na których można było spróbować domowych wypieków, lokalnych specjałów oraz pobawić się w ramach przygotowanych przez klasy zagadek o charakterze sportowym i olimpijskim. Liczni wystawcy prezentowali swoje produkty. Poprzez różnorodne atrakcje sportowe, klasy przekazały wartości takie jak fair play, determinacja i dążenie do doskonałości. Wydarzenie było okazją do spotkań mieszkańców Sławina, wymiany doświadczeń i budowania silnych więzi międzypokoleniowych.
O uśmiech na twarzach wszystkich gości festynu zadbali animatorzy - studenci Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz dmuchany plac zabaw ufundowany przez Stowarzyszenie Aktywny Dialog. Wśród partnerów i wystawców znaleźli się: Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, dzięki której nasi uczniowie i artyści mogli wystąpić na tak pięknej scenie, SMAL na czele z księdzem Emilem Mazurem, Pierwszy Lubelski Klub Golfowy z gościem specjalnym, AZS UMCS, Cartmax dzięki któremu dzieci i dorośli mogli przejechać się gokartami, Motor Lublin, Gym Lublin, Budowlani Lublin, ZUS, Stokrotka, Columbus, Wasilewska Felska, Kids Team , Jastkowska Gromada Zuchów, Early Stage, Fundacja EX LEGE na rzecz ochrony praw zwierząt oraz Ford.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin, pani Jadwiga Mach Radna Rady Miasta Lublin oraz Polski Komitet Olimpijski.
Festyn "Sławin na sportowo - olimpijskie idee w lokalnym wydaniu" okazał się ogromnym sukcesem, integrując społeczność lokalną i promując aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia. Wydarzenie dostarczyło wielu niezapomnianych emocji i radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi organizatorów, uczestników i gości, festyn stał się niezapomnianym świętem sportu i wspólnoty.

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz fotorelacji z tego niezwykłego święta całej szkolnej społeczności. Za przepiękne fotografie należą się ogromne podziękowania Panu Krzysztofowi Sałajowi – fotografowi, prywatnie rodzicowi ucznia klasy 3d oraz Panu Patrykowi Kargulowi – który odpowiada ponadto za produkcję i montaż filmu z przebiegu festynu.
Kila informacji o festynie można również przeczytać na stronie Dziennika Wschodniego

Na zakończenie festynu organizatorzy zapowiedzieli, że wydarzenie odbędzie się ponownie, co spotkało się z entuzjastycznym aplauzem uczestników. Do zobaczenia za rok!

Koordynatorzy XVIII Festynu Rodzinnego Sławin na sportowo – olimpijskie idee w lokalnym wydaniu:
Aneta Dams, Majka Donica, Kamil Stefaniak

GALERIA                      FILM